Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

23:04
Sylver Lay All Your Love On Me
23:10
Quebonafide BUBBLETEA
23:14
Damiano David Next Summer

Skierowanie do sanatorium na NFZ – co trzeba zrobić, żeby je dostać?

Sanatorium to dla wielu osób szansa na poprawę zdrowia i regenerację sił. Jednak droga do uzyskania skierowania na leczenie uzdrowiskowe może wydawać się skomplikowana. Jakie kroki należy podjąć, aby skorzystać z tej formy leczenia? Wyjaśniamy krok po kroku.
Skierowanie do sanatorium na NFZ, fot. Shutterstock

Kto może otrzymać skierowanie do sanatorium?

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Skierowanie może otrzymać osoba, która wymaga określonych zabiegów, takich jak hydroterapia, fizykoterapia, kinezyterapia czy masaże lecznicze. Ważne jest, aby pacjent był wystarczająco sprawny, samodzielny i zdolny do samoobsługi oraz korzystania z zabiegów leczniczych.

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który oceni stan zdrowia pacjenta oraz brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego. Lekarz wystawia e-skierowanie, które następnie trafia do oddziału NFZ.

Warto wiedzieć: Darmowe sanatorium. Kto może liczyć na bezpłatny pobyt w uzdrowisku? Lista uprawnionych

Co dzieje się ze skierowaniem w NFZ?

Po zarejestrowaniu skierowania w oddziale NFZ, jest ono oceniane przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii, medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Specjalista decyduje o celowości leczenia, rodzaju oraz miejscu leczenia uzdrowiskowego. Jeśli skierowanie zostanie zaakceptowane, pacjent otrzymuje informację o terminie leczenia przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP lub pocztą.

Ile trwa leczenie i jakie są koszty pobytu w sanatorium?

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa zazwyczaj 21 dni, a w przypadku rehabilitacji uzdrowiskowej – 28 dni. Pobyt dziecka jest bezpłatny, natomiast osoby dorosłe ponoszą częściową odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie. Koszty te są ściśle określone przez Ministra Zdrowia i zależą od standardu pokoju oraz sezonu.

Jak często można korzystać z sanatorium?

Zaleca się, aby osoby dorosłe korzystały z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Kolejne skierowanie można złożyć po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia.

Zobacz też: Ile razy w roku można skorzystać z rehabilitacji na NFZ? Te limity musisz znać

Gdzie można się leczyć w sanatorium w Polsce?

W Polsce istnieje wiele uzdrowisk specjalizujących się w leczeniu różnych schorzeń. Do najpopularniejszych należą m.in. Ciechocinek, Kołobrzeg, Krynica-Zdrój czy Busko-Zdrój. Każde z tych miejsc oferuje specyficzne zabiegi dostosowane do potrzeb pacjentów.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

NFZ nie pokrywa kosztów przejazdu do sanatorium, opłat klimatycznych ani kosztów pobytu opiekuna pacjenta. Warto więc wcześniej zaplanować budżet na dodatkowe wydatki.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia - Leczenie uzdrowiskowe

Redakcja poleca: Widzowie „Sanatorium miłości” są zgodni. „To najmilsza osoba tej edycji”. Mamy już królową turnusu?

Czytaj dalej:
Polecamy