Zgodnie z nowymi wytycznymi, ciało papieża będzie wystawione w prostej drewnianej trumnie w bazylice św. Piotra, co oznacza rezygnację z dotychczasowego zwyczaju używania wysokiego katafalku oraz dodatkowych trumien. Zmiany te są odzwierciedleniem dążenia do większej prostoty i skromności w ostatnim pożegnaniu papieży.
Czytaj też: To on poinformował świat o śmierci papieża. Teraz stanął na czele Kościoła
Ostatni odpoczynek poza murami Watykanu
Papież Franciszek wyraził życzenie, by jego miejsce spoczynku znajdowało się w bazylice Santa Maria Maggiore, a nie w grotach bazyliki św. Piotra, jak było to w przypadku jego poprzedników. Nowe przepisy umożliwiają spełnienie tego życzenia, otwierając tym samym możliwość pochówku papieży poza Watykanem.
Zmiany w ceremonii pogrzebowej
Zgodnie z nowymi zasadami, po wystawieniu ciała w prywatnej kaplicy, nie będzie już przenoszenia do Pałacu Apostolskiego. Zamiast tego, szczątki zostaną bezpośrednio przetransportowane do bazyliki św. Piotra, gdzie wierni będą mogli pożegnać papieża. Zmieniono również teksty używane podczas pogrzebu papieża, dostosowując je do wspólnych ksiąg liturgicznych.
Nowe zasady pogrzebu papieża wprowadzone przez papieża Franciszka są wyrazem dążenia do większej prostoty i skromności. Zmiany te nie tylko upraszczają procedury, ale również otwierają możliwość pochówku poza murami Watykanu, co jest znaczącym odejściem od dotychczasowych tradycji. Te zmiany podkreślają, że pogrzeb papieża to przede wszystkim pożegnanie pasterza Kościoła, a nie ceremonia pełna przepychu i pompy.