Chrabąszcz majowy – słynny „ić stont”
Jak wygląda symbol wiosennej „owadziej” fauny? Chrabąszcz majowy może mierzyć nawet do 4 cm, wliczając w to sporych rozmiarów skrzydła. Na głowie ma charakterystyczne, przypominające rogi czułki. Kiedy leci, wydaje głośny, brzęczący dźwięk – naprawdę trudno pomylić go z innym owadem. Okres jego aktywności datuje się od maja do czerwca, choć zmiany klimatu sprzyjające cieplejszym wiosnom sprawiają, że chrabąszcz majowy zaczyna latać znacznie wcześniej.
Chrabąszcza majowego możecie kojarzyć oczywiście z memów. Owad na fotografiach zwykle wygina jedno odnóże tak, jakby chciał nas przegonić. Z tego względu często jest określany jako „ić stont”.
Czy chrabąszcz majowy gryzie?
Chrabąszcz majowy może nas zaskoczyć, wpadając nam nagle we włosy albo obijając się nieporadnie o twarz. Ale uspokajamy – poza niemiłym uczuciem, nic więcej nam nie grozi. „Ić stont” ani świadomie nie atakuje człowieka, ani nie gryzie w samoobronie. O jego szkodliwości mogą jednak przekonać się właściciele ogrodów.
Chrabąszcz majowy składa jaja, a z nich wykluwa się zmora wszystkich ogrodników – pędraki. To dość duże larwy, które żywią się korzeniami i bulwami. Przez to działanie owad ten zalicza się do szkodników szkółek, upraw i trawników.