Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

10:32
Ignacy Czekam na znak
10:35
Sheppard Geronimo
10:39
David Guetta / Sia Beautiful People

Endokrynolog mówi, jaka choroba może być powodem częstego bólu głowy: „naukowcy podkreślają, że...”

Ból głowy to nie tylko uciążliwa dolegliwość, ale i sygnał, który może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Kiedy się nim martwić? Jaki rodzaj powinien nas zaniepokoić? Endokrynolog pochylił się nad tym tematem. Odpowiedź poniżej.
fot. shutterstock.com

Często bagatelizowany ból głowy może być objawem niedoczynności tarczycy, choroby przewlekłej dotykającej znaczną część populacji. Naukowcy zwracają uwagę, że zmagający się z nią pacjenci są narażeni na częste i intensywne bóle głowy, w tym migreny. Ważne jest, by nie ignorować tych objawów i rozważyć konsultację z endokrynologiem.

Dlaczego ciągle boli mnie głowa? Powodem może być niedoczynność tarczycy

Ból głowy może mieć wiele przyczyn, ale kiedy pojawia się regularnie, warto zwrócić uwagę na stan naszej tarczycy. Niedoczynność tarczycy, choć często niezauważana, może być kluczowym czynnikiem powodującym bóle głowy i migreny. Ta choroba przewlekła, charakteryzująca się mniejszą produkcją hormonów tarczycy, wpływa na cały organizm, w tym na funkcjonowanie mózgu.

Czytaj też: Ból głowy po przebudzeniu. Jaka jest jego przyczyna i czego może być objawem?

Wczesne objawy niedoczynności tarczycy to m.in. zmęczenie, obniżenie nastroju, uczucie zimna, zwłaszcza w obrębie dłoni i stóp. Z czasem mogą dołączyć problemy z wagą, zaparcia, suchość skóry, wypadanie włosów oraz zaburzenia miesiączkowania u kobiet.

Kiedy martwić się bólem głowy? Endokrynolog mówi jasno

„Już w latach 90. XX wieku naukowcy dowodzili, że nawet 35 proc. pacjentów ze świeżo rozpoznaną niedoczynnością tarczycy rozwija w ciągu 2 miesięcy różnego typu i nasilenia bóle głowy” - wyjaśnia lek. Szymon Suwała, podkreślając, że leczenie substytucyjne może w wielu przypadkach przynieść ulgę. Jeśli jednak bóle głowy nie ustępują, konieczna może być dalsza diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia przeciwbólowego.

Czego brakuje w organizmie, gdy boli głowa? Najczęstsze powody

Ból głowy może być związany z niedoborem magnezu czy witamin z grupy B czy D. Powodem mogą być również głód, zmęczenie, silny stres, nadużywanie leków, alkoholu i papierosów, miażdżyca, problemy układu krążenia czy dieta oparta na wysokoprzetworzonej ż ywności. 

Także niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do rozwoju bólów głowy, w tym migren. Lek. Szymon Suwała tłumaczy, że niedoczynność tarczycy może powodować „bolesny ucisk struktur okołosiodłowych w mózgu, hiperprolaktynemię i w konsekwencji zwiększenie wrażliwości nocyreceptorów na ból”. Na szczęście, odpowiednie leczenie niedoczynności tarczycy, w tym leczenie LT4, może znacznie złagodzić objawy bólowe, przynosząc ulgę pacjentom.

Czytaj też: Jak wygląda zawał serca? Youtuber przeżył go przed kamerą. „Miałem dziwne objawy”


Artykuł ma charakter informacyjny. Nie stanowi porady medycznej i nie zastąpi wizyty u lekarza.


Źródło: poradnikzdrowie.pl

Polecamy