Poplista

1
Oskar Cyms Co noc
2
Lady Gaga Abracadabra
3
Wiktor Dyduła, Kasia Sienkiewicz Nie mówię tak, nie mówię nie

Co było grane?

16:00
FAKTY RMF FM
16:06
Dawid Podsiadło Małomiasteczkowy
16:09
Fast Boy / Topic Forget You

Demencja czai się na niedobory tej witaminy. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka!

Ostatnie badania naukowe, na które powołuje się portal abczdrowie.pl, coraz wyraźniej wskazują, że niedobór B12 może prowadzić do poważnych zaburzeń neurologicznych, a obecne normy jej poziomu mogą być niewystarczające, by skutecznie chronić zdrowie osób starszych. Czy czas na zmianę podejścia do suplementacji tej witaminy?
Nie tylko anemia. Co grozi przy niedoborze witaminy B12?

Witamina B12 a problemy neurologiczne

Witamina B12, znana przede wszystkim z udziału w zapobieganiu anemii, zyskuje coraz większe znaczenie w kontekście zdrowia mózgu. Jak podkreśla dr Bartosz Fiałek cytowany przez portal abczdrowie.pl, najnowsze badania coraz częściej wskazują na związek między niskim poziomem aktywnej formy tej witaminy a problemami neurologicznymi, w tym wczesnymi objawami neurodegeneracji. To istotna informacja, która może wpłynąć na podejście do suplementacji witaminy B12, zwłaszcza u osób starszych.

Niedobór witaminy B12 a ryzyko demencji

W czasopiśmie "Annals of Neurology" opublikowano wyniki badań, na które powołuje się portal abczdrowie.pl, jednoznacznie wskazujące na związek niskiego poziomu holotranskobalaminy – biologicznie aktywnej formy witaminy B12 – ze spadkiem integralności istoty białej w mózgu oraz pogorszeniem funkcji poznawczych. „Na podstawie badania wykazano, że niskie stężenie aktywnej formy witaminy B12 (holotranskobalaminy) koreluje ze spadkiem integralności istoty białej oraz gorszymi funkcjami poznawczymi, co może wskazywać na wczesne oznaki neurodegeneracji” – zauważa dr Bartosz Fiałek. To odkrycie rzuca nowe światło na znaczenie monitorowania poziomu witaminy B12 nie tylko w kontekście anemii, ale także zdrowia neurologicznego.

Zobacz też: Co oznacza mrowienie w nogach? Sprawdź, kiedy udać się do lekarza

Skutki niedoboru witaminy B12

Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jej niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak spowolnienie przetwarzania informacji, problemy z pamięcią, a nawet demencja i objawy przypominające chorobę Alzheimera. Co istotne, jak podkreśla portal abczdrowie.pl, standardowe badania poziomu witaminy B12 we krwi nie zawsze odzwierciedlają rzeczywisty stan zdrowia neurologicznego – mózg może cierpieć na niedobory nawet przy wynikach mieszczących się w laboratoryjnych „normach”.

Kto jest szczególnie narażony?

Wegetarianie i weganie są szczególnie narażeni na niedobór witaminy B12, ponieważ jej źródła w diecie roślinnej są bardzo ograniczone. Dlatego zaleca się im szczególną ostrożność i regularną suplementację. Jednak, jak pokazują badania problem ten może dotyczyć także szerszej grupy osób, zwłaszcza seniorów. Obecnie obowiązujące normy mogą nie być wystarczające, by skutecznie chronić zdrowie neurologiczne, co sugeruje konieczność ich kontroli z uwzględnieniem wpływu witaminy B12 na mózg.

Czytaj także: Masz grupę krwi 0? Na te choroby jesteś bardziej narażony

Czy czas na zmianę podejścia do suplementacji witaminy B12?

W świetle najnowszych badań wydaje się, że konieczne jest ponowne przemyślenie obecnych norm i zaleceń dotyczących witaminy B12. Niewystarczające stężenia tej witaminy, nawet te uznawane za „prawidłowe”, mogą nie zapewniać odpowiedniej ochrony mózgu przed degeneracją. To ważna informacja nie tylko dla osób starszych, ale dla każdego, kto chce zadbać o zdrowie neurologiczne na długie lata.


Artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastępuje porady lekarskiej.

Czytaj dalej:
Polecamy