Poplista

1
Ed Sheeran Azizam
2
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else
3
Kuban, Mrozu, Favst Zanim spadnie deszcz

Co było grane?

19:54
Ed Sheeran Azizam
20:00
FAKTY RMF FM
20:08
Imany Don't be so shy (Remix)

Konklawe. Jak powstaje czarny i biały dym? Nie chodzi o spalanie kart

Konklawe ma za zadanie wyłonić nowego papieża. Kardynałowie głosują za zamkniętymi drzwiami, a decyzja jest ogłaszana poprzez dym. Czarny oznacza, że żaden z kandydatów nie otrzymał większości głosów. Biały – wkrótce poznamy nową głowę Kościoła Katolickiego. Jednak w jaki sposób manipuluje się kolorem dymu?
Konklawe. Jak powstaje czarny i biały dym? fot. Shutterstock

Konklawe – kardynałowie głosują w izolacji

7 maja rozpoczęło się konklawe. Do Kaplicy Sykstyńskiej przybyło aż 133 kardynałów-elektorów. Drzwi zostały zamknięte, a w środku zostali tylko uprawnieni duchowni. Nie mogą oni korzystać z telefonów, aby zniwelować ryzyko wpływu czynników zewnętrznych na wybór papieża. Od tamtej pory oczy całego świata zwrócone są w stronę Placu Świętego Piotra, gdzie zgromadzeni wierni wpatrują się w zainstalowany specjalnie na tę okazję komin – to on jest pierwszym sygnałem ogłaszającym, że kardynałowie podjęli decyzję. Zasada jest prosta: czarny dym oznacza, że żaden z kandydatów nie otrzymał większości głosów, a biały zwiastuje, że wiernych wkrótce przywita nowy papież.

Jak powstaje czarny i biały dym?

Ciekawą kwestią pozostaje to, jak powstaje czarny i biały dym. Wiadomo, że po każdym głosowaniu karty zostają spalone. Jednak to nie one wpływają na barwę – w Kaplicy Sykstyńskiej na okres konklawe instaluje się dwa piece. Jeden służy właśnie do spalania kart, a drugi wyłącznie do wypuszczania dymu. Ten powstaje poprzez wykorzystanie chemicznych mieszanek, co wyjaśnił prof. Mark Lorch, kierownik wydziału chemii i biochemii Uniwersytetu Hull:

  • Czarny dym – nadchloran potasu, siarka i antracen – w ten sposób powstaje ciemny i bardzo gęsty dym;
  • Biały dym – chloran potasu, laktoza i kalafonia – spalaniu tej mieszanki towarzyszy dym o kremowej barwie.

Co ciekawe, w przeszłości próbowano osiągnąć odpowiedni kolor dymu w inny sposób. Przykładowo do czarnego wykorzystywano wilgotną słomę, a do jasnego – suchą. Nie było to jednak efektywne, bo barwa nieraz była szara, co prowadziło do nieporozumień.
 

Czytaj dalej:
Polecamy

Więcej z kategorii: Styl życia

Najchętniej czytane