Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

20:51
James Blunt Beside You
20:54
Daddy Yankee / Snow Con Calma
21:00
FAKTY RMF FM

Wyrzucasz te saszetki? Wielu Polaków popełnia ten błąd! Oto 5 powodów, dla których wartozachować pochłaniacze wilgoci

Chociaż często lądują w koszu, saszetki z żelem krzemionkowym, które znajdują się w opakowaniach nowych produktów, mają wiele przydatnych zastosowań. Zanim ponownie wyrzucisz je do kosza na śmieci, poznaj kilka ciekawych sposobów na wykorzystanie tych małych pochłaniaczy wilgoci. Oto pięć powodów, dla których warto zachować te pozornie niepotrzebne saszetki.
fot. shutterstock.com

Pochłaniacz wilgoci, silikażel biały czy saszetka krzemionkowa - dlaczego lepiej ich nie wyrzucać?

W pudełkach na buty, opakowaniach urządzeń elektronicznych, a nawet wśród produktów farmaceutycznych - saszetki z żelem krzemionkowym są wszechobecne. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bezużyteczne, w rzeczywistości te małe saszetki mają ważną funkcję. Zawarty w nich żel krzemionkowy, znany również jako silikażel, ze względu na swoją bardzo wysoką higroskopijność i strukturę jest doskonałym pochłaniaczem wilgoci. Działa przez adsorpcję wody z otaczającego powietrza, co może zapobiec szeregowi problemów związanych z nadmierną wilgotnością.

Czytaj też: Mało kto o tym wie! Włożenie papieru toaletowego do lodówki to najlepszy trik

Czym jest? Materiał uzyskuje się syntetycznie z krzemianu sodu. To oczyszczony i przetworzony minerał, który występuje naturalnie i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Co więcej, można go wielokrotnie wykorzystywać. Ma możliwość regeneracji - wystarczy wysuszyć zużyte wcześniej granulki. Jak to zrobić? W jakiej temperaturze suszyć żel krzemionkowy? Wysyp kuleczki na papier do pieczenia rozłożony na blaszce i włóż do piekarnika rozgrzanego do 80 stopni. Co kilka minut podnosić temperaturę aż do uzyskania 120-140 stopni Celsjusza i zostaw na ok. 40 minut.

5 powodów dla których warto zachować saszetki pochłaniające wilgoć

  1. Aby uratować telefon - jeśli na twój telefon komórkowy wylała się jakaś ciecz, zanurzenie go w pojemniku wypełnionym żelem krzemionkowym może przyjąć wilgoć. Ta metoda jest bardziej efektywna niż domowe sposoby z ryżem.
  2. Aby zachować stare zdjęcia - umieszczenie saszetek z żelem krzemionkowym w pudełku ze starymi odbitkami może zapobiec ich sklejaniu się i zniszczeniu przez wilgoć.
  3. Aby chronić ostrza maszynki do golenia - ostrza do maszynek do golenia mogą szybko się utleniać w wilgotnych łazienkach. Przechowywanie ich w pudełku z żelem krzemionkowym pomoże zachować ich ostrość i zapobiec korozji.
  4. Aby utrzymać srebrne przedmioty w dobrym stanie - srebrne sztućce, biżuteria czy inne przedmioty są podatne na czernienie spowodowane wilgocią. Żel krzemionkowy może pomóc w zachowaniu ich blasku.
  5. Aby zdezynfekować torbę sportową - torby na siłownię często stają się siedliskiem bakterii i pleśni ze względu na przechowywane w nich mokre ręczniki czy odzież. Saszetka z żelem krzemionkowym pochłaniająca wilgoć może pomóc w utrzymaniu torby w czystości i świeżości.

Czytaj też: Wystarczy włożyć to do szafy, by pozbyć się przykrego zapachu ubrań!

Polecamy

Więcej z kategorii: Styl życia

Najchętniej czytane