Kleszcze są już aktywne
Rozpoczęcie sezonu kleszczowego potwierdził Główny Inspektor Sanitarny. Powodem tak wczesnego startu są przede wszystkim temperatury w lutym. W komunikacie GIS czytamy:
- Kleszcze już są aktywne i mamy zgłoszenia ukąszeń. Wynika to z tego, że temperatury w lutym nie były aż tak niskie, żeby sprawić, że kleszcze zostaną, w cudzysłowie, „wymrożone”.
O zagrożeniu ostrzegła także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach:
Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami kleszcze zaczynają być aktywne. Występują nie tylko w lasach, ale także w parkach, na łąkach oraz w przydomowych ogródkach.
Przypomnijmy, że istnieje wiele gatunków kleszczy, choć w Polsce najczęściej możemy spotkać pospolitego (Ixodes ricinus) oraz łąkowego (Dermacentor reticulatus). Czają się w lasach liściastych i mieszanych, ale złapać je możemy też na łąkach i w wysokich trawach.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Powszechną wiedzą jest fakt, że borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Do jej objawów należą przede wszystkim symptomy grypopodobne, drętwienie kończyn i rumień wędrujący w miejscu ukąszenia. To jednak nie koniec zagrożeń, bo kontakt z tymi pasożytami może przysporzyć nam innych problemów. Najpoważniejszym jest kleszczowe zapalenie mózgu. Choć występuje rzadziej niż borelioza, badania pokazują wzrost przypadków na przestrzeni ostatnich lat:
Ubiegły rok zamknęliśmy z liczbą niespełna 800 przypadków, gdzie jeszcze kilka lat temu potrafiło być to nawet czterokrotnie mniej. Te liczby sukcesywnie rosną – mówiła dla portalu abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Chorobami przenoszonymi przez kleszcze są też: babeszjoza (powoduje anemię i problemy z nerkami), a także anaplazmoza (jej skutkami są np. powiększenie wątroby i śledziony).