Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

21:45
Mike and the Mechanics Over My Shoulder
21:52
Eminem Lose Yourself
22:00
FAKTY RMF FM

Włączasz w telefonie tryb cichy? Naukowcy wiedzą, co to o tobie mówi!

Wiedzieliście o tym, że to, na jaki tryb mamy ustawiony telefon, może świadczyć o tym, jakimi jesteśmy ludźmi? Choć brzmi to dość nieprawdopodobnie, to naukowcy twierdzą, że nasze preferencje dotyczące głośnych dzwonków, wibracji i braku jakichkolwiek melodii, zdradzają, jaki mamy charakter.
Wyciszone powiadomienia w telefonie, fot. Shutterstock

Kiedy myślimy o badaniach psychologicznych nad telefonami, najczęstszym skojarzeniem jest uzależnienie czy rozwój sztucznej inteligencji. Jak się okazuje, eksperci aktywnie pracują również nad tym, co o naszym charakterze świadczy sposób, w jaki używamy smartphone’a. Świadczy o tym między innymi analiza „Phone-based Metric as a Predictor for Basic Personality Traits”, o której pisze portal Android.

Badacze twierdzą, że ze względu na mocny związek między telefonem a jego właścicielem, jesteśmy w stanie w trafny sposób wykonać profilowanie danego użytkownika. Chodzi tutaj o takie informacje, jak status psychologiczny czy cechy osobowości.

Kto lubi mieć wyciszony telefon?

Serwis Executive Digest skupił się na tym, w jaki sposób wyciszanie telefonu może wpływać na cechy osobowości właściciela urządzenia. Jak czytamy, preferowanie takiego ustawienia oznacza, że ktoś ceni swoją przestrzeń osobistą, chce ustalać granice w relacjach innymi i ma potrzebę kontroli interakcji. Jest to też oznaka dobrego gospodarowania czasem i chęci skupienia się na tym, czym ktoś się aktualnie zajmuje. Tryb cichy lubią mieć też osoby introwertyczne, wykazujące zachowania bardziej powściągliwe i refleksyjne.

Sprawdź również: Tych suplementów lepiej nie przyjmuj! Utrudnią ci odchudzanie

Co powodują właczone powiadomienia?

Eksperci zwracają również uwagę na to, że częste powiadomienia mogą być czynnikiem powodującym nadpobudliwość, a nawet problemy z koncentracją. Rozpraszające alerty, które często odklikujemy, wpływają dodatkowo na niższą produktywność. To wszystko może prowadzić nawet do gorszego samopoczucia psychicznego.

Rozwiązaniem wydaje się być wyciszenie telefonu, które rzeczywiście najczęściej dobrze działa. Nie jest to jednak zawsze takie proste, a bywa nawet, że przynosi odwrotny skutek. W niektórych przypadkach wyciszenie powiadomień nasila FOMO (fear of missing out), czyli prowadzi do zwiększonego lęku przed przegapieniem nowych informacji. 

Czytaj dalej:
Polecamy

Więcej z kategorii: Styl życia

Najchętniej czytane