Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

11:10
Robin Schulz / James Blunt OK
11:14
Igor Herbut / WANI Było miło
11:20
Bryan Adams Heaven

Popularny raper skazany na śmierć. To kara za „bluźnierstwo”

Raper Amir Hossein Maghsoudloo, znany szerzej jako Tataloo, został skazany na śmierć za rzekome bluźnierstwo. Kiedy tylko o sprawie poinformowały irańskie media, temat szybko zyskał międzynarodowy rozgłos. Artysta, który od kilku lat mieszkał w Turcji, został zatrzymany i ekstradowany do ojczyzny na wniosek Teheranu. Sprawa wywołała szerokie reperkusje, a irański wymiar sprawiedliwości twierdzi, że „ostateczny wyrok jeszcze nie zapadł”.
Amir Hossein Maghsoudloo „Tataloo”, fot. YouTube/@TatalShot2023

Raper Tataloo skazany na śmierć w Iranie. Kontrowersje wokół wyroku za „bluźnierstwo”

Jak podaje brytyjski „The Guardian”, Tataloo w sądzie pierwszej instancji otrzymał wyrok pięciu lat więzienia, apelacja doprowadziła do kolejnego rozpatrzenia sprawy, w której decydujące miało być „znieważenie proroka Mahometa”. Tym razem wymiar sprawiedliwości sięgnął po karę najwyższą z możliwych - raper Amir Hossein Maghsoudloo został skazany na śmierć.

Szczegóły zarzutów pozostają niejasne, a irańskie media nie podają, co dokładnie miało przyczynić się do uznania Tataloo bluźniercą.

Irański wymiar sprawiedliwości: „wyrok nie jest ostateczny”

W odpowiedzi na medialne doniesienia, biuro prasowe irańskiego wymiaru sprawiedliwości wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że:

Ostateczny wyrok na Tataloo nie został jeszcze wydany.

Zaznaczono, że artysta „niedawno zaczął kwalifikować się do złagodzenia kary na mocy przepisów prawa”, co może otworzyć drogę do ułaskawienia lub zmiany wyroku.

Kontrowersyjna postać na irańskiej scenie muzycznej. „On nie jest ofiarą”

Amir Hossein Maghsoudloo to postać kontrowersyjna. Jego muzyka, mieszanka rapu, popu i R&B, cieszy się dużą popularnością w Iranie. W przeszłości Tataloo współpracował nawet z konserwatywnymi politykami, wykorzystującymi jego wpływ wśród młodych, liberalnie nastawionych Irańczyków. Artysta znany jest również z publicznego wsparcia dla irańskiego programu nuklearnego, co jeszcze bardziej komplikuje jego relacje z władzami.

Choć niejasne zarzuty wobec rapera i najwyższa z możliwych kara za nie mogą budzić poczucie niesprawiedliwości wśród opinii publicznej, w mediach społecznościowych głos zabrały osoby, w oczach których muzyk „nie jest ofiarą”, a przestępcą. 

Błędne nagłówki dot. Amira Tataloo wzbudzają współczucie, ponieważ jego przestępstwa są sprowadzane wyłącznie do „antyislamskich sentymentów”. Ten łobuz handlował, odurzał i gwałcił setki kobiet, z których wiele było nieletnich. Nie jest ofiarą - czytamy na platformie X.

Kara śmierci w Polsce. Ostatni raz wykonana w 1988 roku

Ostatni raz kara śmierci w Polsce została wykonana 21 kwietnia 1988 roku w krakowskim więzieniu przy ul. MontelupichWyrok dotyczył Stanisława Czabańskiego, skazanego za gwałt i zabójstwo. Wcześniej podobny zapadł również za przestępstwo na tle seksualnym i uskuteczniono go w Forcie Rembertowskim w Warszawie, 7 marca 1979 roku. Od tamtego czasu Polska zdecydowanie zaprzestała tej praktyki, kierując się ku większej humanitaryzacji prawa karnego i ochronie praw człowieka.

Polecamy