Poplista

Dennis Lloyd - Mad World
1
Dennis Lloyd Mad World
Carla Fernandes - Co, jeśli?
2
Carla Fernandes Co, jeśli?
Enrique Iglesias x Pitbull x IAmChino - Tamo bien
3
Enrique Iglesias x Pitbull x IAmChino Tamo bien

Co było grane?

Inner Circle - Sweat (A La La La La Long)
23:33
Inner Circle Sweat (A La La La La Long)
Anna Naklab - Supergirl
23:36
Anna Naklab Supergirl
Miley Cyrus - End of the World
23:43
Miley Cyrus End of the World

Światowej sławy muzyk i ikona PRL. Mało kto wie, kim był ojciec Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski w wywiadach nie ukrywa dumy ze swojego ojca. Andrzej Trzaskowski, bo właśnie o nim mowa, w czasach PRL był znanym i cenionym artystą muzycznym. Koncertował na całym świecie, a za działalność dwukrotnie odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi.
Światowej sławy muzyk i ikona PRL. Mało kto wie, kim był ojciec Rafała Trzaskowskiego, fot. AKPA, PAP

Ojciec Rafała Trzaskowskiego był gwiazdą PRL

Andrzej Trzaskowski w czasach PRL był doskonale rozpoznawalnym muzykiem. To absolwent muzykologii, a także analizy i teorii muzyki współczesnej. Karierę rozpoczynał jako pianista w jazzowym zespole Melomani. Publikował w polskim czasopiśmie „Jazz Forum”, a także w prasie zagranicznej. Był założycielem zespołów Jazz Believers i Jazz Jamboree.

W 1962 roku ruszył w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych jako jeden z pierwszych polskich muzyków jazzowych. Wystąpił chociażby w Waszyngtonie, Nowym Orleanie, Nowym Jorku czy Newport. O jego twórczości rozpisywał się New York Times.

Andrzej Trzaskowski był znany jako niezwykle uzdolniony pianista, który stał się pionierem w komponowaniu utworów o charakterze trzecionurtowym, czyli łączących jazz i muzykę klasyczną. Występował w wielu krajach Europy, w tym we Włoszech, Niemczech, Jugosławii i Szwajcarii. W 1947 roku zaczął prowadzić Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 w Warszawie. Zapisał się jako autor i współautor muzyki filmowej w dziełach takich jak np. „Dreszcze”, „Bardzo spokojna wieś” czy „Rozwodów nie będzie”. Jako aktor wystąpił w „Niewinnych czarodziejach” Wajdy. Dwukrotnie odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi za pracę artystyczną. Zmarł na raka płuc 16 września 1998 roku. Dziś uznaje się go za jedną z najwybitniejszych postaci w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Andrzej Trzaskowski miał nietypowe poczucie humoru

Rafał Trzaskowski wspomina swojego ojca jako postać inteligentną, choć też dosadną:

Wyglądał i zachowywał się jak gentleman i intelektualista najwyższej próby, choć uwielbiał być obrazoburczy i dosadny, i co dzień bawił się sytuacją i językiem jak magik z Monty Pythona. Uwielbiał szokować i kochał dowcip sytuacyjny.

Znana jest pewna anegdota z życia wybitnego muzyka. Gdy żenił się z Teresą Ferster, jednocześnie tego samego dnia ślub brał jego przyjaciel, pianista Krzysztof Komeda. Trzaskowski postanowił zrobić dowcip weselnym gościom i odpalił w łazience petardę. Wszyscy wyszli z incydentu bez szwanku, jedynie kilka osób zostało ogłuszonych.

Czytaj dalej:
Polecamy