Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Sobel, francis, Deemz KOCHASZ?

Co było grane?

03:49
Maanam Lucciola
03:56
sombr Undressed
04:12
Cher The Shoop Shoop Song

Kandydaci na prezydenta 2025. Jakie mają wykształcenie?

Wybory prezydenckie 2025 zbliżają się wielkimi krokami, a na oficjalnej liście Państwowej Komisji Wyborczej znalazło się trzynastu kandydatów. To osoby o bardzo zróżnicowanych życiorysach, doświadczeniu zawodowym i wykształceniu. Kim są i jakie szkoły ukończyli pretendenci do najważniejszego urzędu w państwie?
Jakie wykształcenie mają kandydaci na prezydenta RP?, fot. East News

Jakie wykształcenie mają kandydaci na prezdenta RP 2025?

  • Artur Bartoszewicz to ekonomista i wykładowca akademicki, który może pochwalić się tytułem doktora nauk ekonomicznych. Kandydat startuje jako obywatelski, nie jest związany z żadną partią polityczną. Ma 48 lat i od lat działa w środowisku naukowym.
  • Magdalena Biejat, 42-letnia polityczka Lewicy Razem. W 2006 roku uzyskała tytuł magistra socjologii na Uniwersytecie w Grenadzie. Rok później ukończyła studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi. Obecnie jest posłanką i aktywnie działa na rzecz praw kobiet oraz spraw społecznych.
  • Grzegorz Braun to 57-letni reżyser, publicysta i poseł Konfederacji. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Znany jest z działalności w środowiskach prawicowych.
  • Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i lider Polski 2050 (Trzecia Droga), ma 48 lat. Posiada wykształcenie średnie – studiował psychologię, ale nie ukończył studiów wyższych. Przez lata był dziennikarzem i publicystą.
  • Marek Jakubiak to 65-letni przedsiębiorca i były poseł, reprezentujący Federację dla Rzeczypospolitej. Ukończył szkołę średnią techniczną, a przez lata prowadził własny biznes w branży browarniczej.
  • Maciej Maciak ma 51 lat, jest dziennikarzem i publicystą. Uczył się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednak studiów nigdy nie ukończył. Startuje jako kandydat bezpartyjny.
  • Sławomir Mentzen, 38-letni ekonomista i przedsiębiorca, może pochwalić się tytułem doktora nauk ekonomicznych oraz wykształceniem z zakresu fizyki. Jest liderem partii Nowa Nadzieja i jednym z czołowych polityków Konfederacji.
  • Karol Nawrocki to 42-letni prezes Instytutu Pamięci Narodowej, historyk z tytułem doktora nauk humanistycznych. Oficjalnie startuje jako kandydat bezpartyjny, ale jest popierany przez Prawo i Sprawiedliwość.
  • Joanna Senyszyn, 75-letnia profesor nauk ekonomicznych, od lat związana jest z lewicą. Obecnie reprezentuje Nową Lewicę. Przez wiele lat wykładała na uczelniach wyższych i działała w polityce.
  • Krzysztof Stanowski to 41-letni dziennikarz i przedsiębiorca medialny. Rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, ale ich nie ukończył. Startuje jako kandydat niezależny.
  • Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej, ma 53 lata. Jest doktorem nauk o polityce, ukończył także stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie.
  • Marek Woch to 54-letni prawnik i urzędnik, który ukończył studia prawnicze. Startuje jako kandydat bezpartyjny.
  • Adrian Zandberg, 45-letni polityk Lewicy Razem, jest doktorem historii po Uniwersytecie Warszawskim. Od lat działa w środowiskach lewicowych i angażuje się w sprawy społeczne.

Kiedy wybory prezydenckie 2025?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w 2025 roku odbędzie się w niedzielę, 18 maja. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, druga tura zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca. To wtedy Polacy zdecydują, kto obejmie najwyższy urząd w państwie na kolejne pięć lat. Szczegółowe informacje dotyczące głosowania oraz listy kandydatów dostępne są na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej: wybory.gov.pl.

Czytaj też: Wielka zmiana w Czarnobylu po 40 latach. Na skażone tereny wróci życie?

Czytaj dalej:
Polecamy