Czy Stevie Wonder udaje niewidomego? Artysta odpowiedział

Od lat w sieci krążą teorie spiskowe, jakoby Stevie Wonder, jeden z najwybitniejszych muzyków XX wieku, w rzeczywistości udawał niewidomego. Ostatnio 75-letni artysta odniósł się do tych rewelacji w trakcie jednego ze swoich koncertów. W kilku prostych słowach rozwiał wszelkie wątpliwości.
Czy Stevie Wonder naprawdę widzi? fot. Rex Features/East News

Mówili, że Stevie Wonder tak naprawdę widzi. Czy muzyk przez lata oszukiwał fanów?

Stevie Wonder, legenda muzyki soul i r&b, od dekad inspiruje ludzi na całym świecie. Mimo niepełnosprawności, która towarzyszy mu od niemowlęctwa, osiągnął szczyty kariery, tworząc ponadczasowe hity takie jak „Superstition”, „Isn't She Lovely” czy „I Just Called to Say I Love You”.  Od lat jednak artysta musi mierzyć się z nietypową teorią spiskową, według której w rzeczywistości nie jest niewidomy. Internet podchwycił te spekulacje, co zaowocowało licznymi memami i domysłami.

Stevie Wonder udaje niewidomego? Stanowcza odpowiedź artysty

Podczas koncertu w Cardiff, w ramach trasy „Love, Light and Song UK”, Stevie Wonder postanowił raz na zawsze rozwiać wszelkie spekulacje. W emocjonalnym przemówieniu do publiczności powiedział:

Słyszeliście plotki, że widzę? Ale znacie prawdę. Prawda jest taka, że wkrótce po narodzinach straciłem wzrok. To było błogosławieństwo, ponieważ pozwoliło mi zobaczyć świat wizją prawdy. Widzieć ludzi przez pryzmat ich dusz, a nie wyglądu. Nie jakiego koloru są, ale jakiego koloru jest ich duch – powiedział ze sceny.

Artysta podkreślił, że utrata wzroku była dla niego nie tylko wyzwaniem, ale i darem, który pozwolił mu rozwinąć wyobraźnię i wrażliwość muzyczną.

Słowa artysty wywołały aplauz wśród zgromadzonych fanów. Dla wielu była to nie tylko odpowiedź na internetowe sensacje, ale i głęboko humanistyczne przesłanie.

Jak Stevie Wonder stracił wzrok?

Stevie Wonder, urodzony jako Stevland Hardaway Judkins w maju 1950 roku, przyszedł na świat jako wcześniak. W celu ratowania jego życia umieszczono go w inkubatorze, w którym zbyt wysokie stężenie tlenu doprowadziło do rozwarstwienia siatkówki - powikłania znanego jako retinopatia wcześniacza. W efekcie utracił stale wzrok w bardzo wczesnym dzieciństwie.

Pomimo ślepoty, jego matka nie ograniczała go nadmiernie - pozwalała uczyć się świata przez doświadczenie. Sam artysta wielokrotnie podkreślał, że jego wyobraźnia i wrażliwość muzyczna są wynikiem życia w ciemności, ale nie w ograniczeniu.

Mimo swojej niepełnosprawności, artysta osiągnął światowy sukces. Jego dorobek obejmuje dziesiątki przebojów, Oscara, 25 statuetek Grammy i miejsce w Rock and Roll Hall of Fame. Nie sposób zaprzeczyć ogromnemu wpływowi Steviego Wondera na muzykę popularną.

Czytaj dalej: