W jakim kierunku chcę się rozwijać? Co tak naprawdę mnie ciekawi?
To podstawowe pytania, które musisz sobie zadać. Ważne, abyś dobrze zrozumiał, jakiego rodzaju wiedzę chcesz zdobywać w trakcie licencjatu i w czym widzisz sens codziennego uczenia się. Lubisz tematy związane z zagadkami kryminalnymi i fascynuje Cię praca w służbach mundurowych? Pomyśl o studiach z kryminologii. Natomiast jeśli interesujesz się tajnikami ludzkich zachowań i emocji, psychologia brzmi jak kierunek, w którym możesz się odnaleźć.
Nie ma nic dziwnego w tym, że nie masz jeszcze stuprocentowej pewności. Wielu maturzystów szuka, testuje i waha się do ostatniej chwili – to jest okej. Jeśli zastanawiasz się między kilkoma kierunkami, warto porozmawiać z kimś, kto już studiuje daną dziedzinę, zapytać, jak wygląda nauka w praktyce, co jest fajne, a co może zaskoczyć.
Dopiero kiedy określisz, co chcesz studiować, szukaj uczelni, która pomoże Ci to zrealizować. Nie poświęcaj zbyt dużo czasu uczelniom, które nie oferują studiów, na których Ci zależy. Sprawdź również, czy Twój wymarzony kierunek jest dostępny na studiach licencjackich, czy jednolitych magisterskich.
Czy ten kierunek daje mi konkretne perspektywy na rynku pracy?
Rynek pracy przechodzi liczne przeobrażenia, a umiejętności, które jeszcze 5 lat temu uważane były za kluczowe, ustępują miejsca innym, w szczególności związanym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Być może jeszcze teraz nie myślisz o tym, gdzie będziesz pracował za kilka lat, ale świadomy i przyszłościowy wybór zaprocentuje stabilnym zatrudnieniem i godnymi zarobkami. Rozeznaj się w tym temacie już teraz – przestudiuj raporty i badania branżowe, które pokażą Ci, jakie zawody mocno zyskają na znaczeniu w ciągu kolejnych 3-5 lat.
Według prognoz na rok 2030 możliwe zawody, które będą dominować na polskim rynku pracy, powiązane są stricte z innowacyjnymi technologiami blockchain, sztuczną inteligencją, cyberbezpieczeństwem, gospodarką ekologiczną, nowoczesną edukacją online czy zdrowiem psychicznym.
Jakiego trybu nauki potrzebuję? Stacjonarne zajęcia czy może coś bardziej elastycznego?
Jak wyobrażasz sobie siebie jako studenta? Masz z czego wybierać – możesz uczyć się od poniedziałku do piątku w sali wykładowej, pojawiać się na uczelni tylko w weekendy lub realizować studia przy pomocy platformy e-learningowej. Każda z tych form nauki ma swoje zalety, dlatego przeanalizuj swoją sytuacją w kontekście kilku kolejnych lat.
Tryb stacjonarny to klasyka – regularne zajęcia na uczelni i możliwość korzystania z akademickiego życia w pełni: bibliotek, laboratoriów, spotkań, wydarzeń. Dla tych, którzy mogą w pełni poświęcić się studiowaniu to świetne rozwiązanie. Wiąże się ono jednak najczęściej z koniecznością wyjazdu z rodzinnego miasta, co generuje dodatkowe, wysokie koszty.
Być może jednak już pracujesz i zdałeś sobie sprawę, że jest to zobowiązanie, z którego nie chcesz rezygnować – wolisz poszukać opcji, które pozwolą Ci na połączenie studiów i pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie. Coraz więcej uczelni daje możliwość uczenia się w modelu hybrydowym lub niestacjonarnym.
Jak ważna jest dla mnie lokalizacja?
Największe ośrodki akademickie w kraju znajdują się w miastach takich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław, gdzie tętni studenckie życie – uczelnie organizują różne eventy i wydarzenia edukacyjne, a samo miasto dostarcza studentom wiele możliwości rozwoju. Zastanów się więc, w jakim stopniu te czynniki są dla Ciebie ważne i czy w jakikolwiek sposób wpływają na końcową decyzję. Bliżej Ci do studiów w dużym mieście, miasteczku akademickim czy najbardziej cenisz sobie swobodę i możliwość studiowania niemal z dowolnego miejsca?
Jeśli lokalizacja uczelni nie ma dla Ciebie specjalnego znaczenia, a jednocześnie chciałbyś dać sobie szansę na mieszkanie w innym mieście i spróbować życia w nowym środowisku, studia z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość najlepiej wpiszą się w Twoje plany. Taką naukę oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Poznaj zalety nowoczesnej edukacji na studia-online.pl.