Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

01:04
Michael Jackson Beat It
01:08
Myslovitz Acidland
01:12
Oskar Cyms Co noc

Polacy są nieświadomi zagrożenia. Lekarz tłumaczy: „cienka granica”

Suplementacja staje się coraz bardziej popularna. Eksperci ostrzegają jednak, że w tym wypadku konieczne jest zachowanie umiaru. Lekarze alarmują, że coraz częściej przychodzą do nich pacjenci z objawami przedawkowania witamin i minerałów.
Polacy są nieświadomi zagrożenia. Lekarz tłumaczy: „cienka granica”, fot Shutterstock

Nieodpowiedzialna suplementacja

Suplementy diety pozwalają uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Sięgamy po nie w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie w sposób naturalny zapewnić organizmowi konkretnych substancji. Niestety eksperci alarmują w sprawie niebezpiecznego zjawiska – wielu Polaków nie zachowuje umiaru w przyjmowaniu suplementów i tym samym naraża się na negatywne skutki przedawkowania. Te potrafią być naprawdę dotkliwe i wymagają leczenia. W rozmowie z PAP dr hab. n. med. Michał Chudzik, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przestrzegł przed nieodpowiedzialnym przyjmowaniu witamin i minerałów w suplementach. Sam w swojej karierze spotkał się z pacjentami, którzy przesadzili z dawkowaniem.

Przedawkowanie witaminy D3

Dr Michał Chudzik zwrócił uwagę na witaminę D3, która jest powszechnie przyjmowana w suplementach. Wiele osób jest przekonanych o jej dobrych właściwościach zapominając, że można ją przedawkować. Ekspert mówi wprost – jest to toksyczne dla organizmu:

- Dla naszego organizmu wyznaczona jest bardzo cienka granica między dawką, która rzeczywiście pomaga, a tą, która już szkodzi. Miałem pacjentów, którzy przyjmowali takie ilości witaminy D3, w niekontrolowany sposób i bez badań, że działała na nich toksycznie i mieli objawy uboczne wynikające z przedawkowania.

Suplementy czy naturalne źródła?

Ekspert wskazał też na różnice pomiędzy naturalnymi źródłami witamin i minerałów a odpowiednikami syntetycznymi. Okazuje się, że istnieje wiele substancji, których nie jesteśmy w stanie odtworzyć w pełni. Przykładem tego jest kurkumina:

Ma świetnie udowodnione, niekwestionowane właściwości prozdrowotne. Natomiast nie potrafimy zrobić jej syntetycznego odpowiednika tak, żeby nasz organizm mógł go łatwo wchłonąć.

Ważne, aby przed decyzją o przyjmowaniu suplementów, skontaktować się w tej sprawie z lekarzem. Badania mogą pokazać, które substancje wymagają uzupełnienia. W przeciwnym razie narażamy się na niebezpieczne skutki przedawkowania.

Czytaj dalej:
Polecamy