Badania pokazują, że sen osób o wysokim potencjale intelektualnym (HPI) jest inny niż u osób o przeciętnych zdolnościach intelektualnych, zarówno pod względem struktury, jak i głębokości. Psychologowie podkreślają, że intensywna aktywność mózgu przed snem i skłonność do perfekcjonizmu mają wpływ na ich nocne nawyki. Co pomaga im się wyciszyć?
Kim jest osoba o wysokim potencjale intelektualnym (HPI)?
Osoby o wysokim potencjale intelektualnym to te, których iloraz inteligencji (IQ) równa się lub przekracza 130. Taka definicja klasyfikuje ich w gronie wybitnie uzdolnionych, co ma bezpośredni wpływ nie tylko na ich zdolności poznawcze, ale również na sposób, w jaki postrzegają świat i funkcjonują na co dzień. Ich umysły, nieustannie poszukujące nowych informacji i rozwiązań, wymagają specjalnego podejścia także w kwestii odpoczynku i snu.
Wyniki badań
Badanie przeprowadzone z udziałem dr Oliviera Revola, kierownika oddziału neuropsychiatrii dziecięcej w Uniwersyteckim Centrum Szpitalnym w Lyonie we Francji, oraz jego zespołu ujawniło, że sen u osób HPI przebiega w szczególny sposób. Wyniki pokazały, że osoby te mają wyższą liczbę cykli snu i krótszy czas trwania poszczególnych faz snu w porównaniu z grupą kontrolną. Co więcej, sen paradoksalny, czyli faza, w której najczęściej pojawiają się sny, u ludzi HPI rozpoczyna się szybciej, a pod koniec nocy dominuje sen lekki i paradoksalny. To sugeruje, że mózgi osób o wysokim potencjale intelektualnym pracują inaczej nawet podczas snu.
To ciekawe: Unikasz powitania? Psycholog wyjaśnia powody takiego zachowania
Takie są cechy osób o wysokim potencjale intelektualnym - psycholog wyjaśnia
Według psycholog Arielle Adda, osoby HPI procesują informacje w szybszym tempie niż przeciętna populacja. „To właśnie podczas snu paradoksalnego mózg sortuje i organizuje te informacje. Inną cechą osób o wysokim potencjale jest to, że często mają intensywne sny związane z ich przeżyciami dnia, co również świadczy o silniejszym śnie paradoksalnym” – mówi w rozmowie z Figaro Étudiant, specjalistka w pracy z osobami uzdolnionymi. Ta intensywność przetwarzania informacji przed snem oraz w trakcie jego trwania może być jednocześnie błogosławieństwem i przekleństwem, ponieważ utrudnia wyciszenie umysłu.
Warto wiedzieć: 9 zdań, których używają osoby wysoko inteligentne emocjonalnie. Eksperci stworzyli listę
Osoby HPI robią to przed snem
„Wysoka aktywność mózgu podczas zasypiania jest bardzo typowa dla osób HPI. One zastanawiają się nad ważnymi wydarzeniami dnia, nad błędami, których mogłyby uniknąć... Ich perfekcjonizm wszystko potęguje” – wyjaśnia Arielle Adda. W obliczu tych wyzwań, wiele osób HPI znajduje ukojenie w czytaniu książek przed snem.
Osoby uzdolnione mają szczególną chęć do czytania i w takim przypadku chętnie sięgają po książkę wieczorem. To je uspokaja. Problem polega na tym, że zmusza ich to również do późnego zasypiania, co utrudnia poranne wstawanie
– dodaje psycholog. Dla wielu osób HPI wieczorne czytanie staje się więc nie tylko źródłem relaksu, ale także sposobem na radzenie sobie z nadmierną aktywnością umysłu. Warto dodać, że ten nawyk nie jest typowy wyłącznie dla osób o wysokim potencjale intelektualnym. Stosują go również wszyscy miłośnicy literatury.
Jeśli chodzi o radzenie sobie z problemami ze snem, nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Arielle Adda sugeruje jednak kilka metod, takich jak ćwiczenia oddechowe, rozciąganie czy uspokajające rytuały, które mogą pomóc wyciszyć aktywny umysł przed snem. W skrajnych przypadkach możliwe jest nawet zastosowanie leczenia farmakologicznego, ponieważ zdrowy sen jest kluczowy dla utrzymania równowagi psychicznej i fizycznej.
Źródło: etudiant.lefigaro.fr