Kościół przesunął termin ważnego święta. Episkopat wydał komunikat
Konferencja Episkopatu Polski poinformowała, że w 2026 roku uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie odbędzie się – jak tradycyjnie – 3 maja, lecz dzień wcześniej, czyli 2 maja. Powodem tej zmiany jest fakt, że 3 maja przypada wówczas na piątą Niedzielę Wielkanocną, która w kalendarzu liturgicznym ma pierwszeństwo przed innymi uroczystościami.
Decyzja została zatwierdzona przez Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów po wniosku abp. Tadeusza Wojdy SAC, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Oficjalny komunikat w tej sprawie został opublikowany przez biuro prasowe Episkopatu.
Zmiany w kalendarzu liturgicznym
Przesunięcie uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na 2 maja pociągnęło za sobą kolejne zmiany w kalendarzu liturgicznym. Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, które zwykle obchodzone jest 2 maja, zostało przeniesione na 4 maja. Tego dnia wspomnienie św. Atanazego będzie obchodzone razem ze wspomnieniem św. Floriana, męczennika, jako wspomnienia dowolne.
Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?
Choć święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostanie wyjątkowo przeniesione na 2 maja, nie oznacza to automatycznego uznania tego dnia za ustawowo wolny od pracy. Dniem wolnym pozostaje 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. Przesunięcie liturgicznej uroczystości nie wpływa więc na kalendarz dni ustawowo wolnych. 2 maja, choć popularnie obchodzony jako Dzień Flagi RP, pozostaje dniem pracującym, chyba że pracodawca lub instytucja zdecyduje inaczej.
Znaczenie uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione w 1920 roku przez papieża Benedykta XV na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana II Kazimierza Wazy z 1656 roku, kiedy to oddał on Królestwo Polskie pod opiekę Matki Bożej podczas potopu szwedzkiego.
Uroczystość ma również silne powiązania z uchwaleniem Konstytucji 3 maja, stąd jej tradycyjna data.
Czy w święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski trzeba iść na mszę?
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że katolicy nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy świętej tego dnia. Kościół jednak zachęca wiernych do udziału w liturgii i modlitwy w tym szczególnym dniu.